Wartość tego jak uczyć bhp w 2020 - z bhp

kursy bhp

Szkolenia, szkolenia

Outsourcing bhp, szkolenia bhp czy też szkolenia o jeszcze innym profilu to tematy, które zainteresują całe mnóstwo osób. Okazuje się bowiem, że szkolenia pozostają w kręgu zainteresowań zarówno zakładów pracy, jak i osób prywatnych. Szkolenia bhp co ja

Wartość tego jak  uczyć bhp w 2020 - z bhp kursy bhp
kiś czas muszą odbywać wszyscy, którzy pracują, dlatego też na pracodawcach spoczywa obowiązek organizowania ich. Rzecz jasna, że w każdym obszarze obowiązują inne zasady bhp.
Okazuje się, że na rynku funkcjonuje wiele firm, które zajmują się organizacją szkoleń, więc jeśli tylko ktoś potrzebuje skorzystać z takich ofert, ma na to realne szanse. Czasami pracodawcy niejako we własnym zakresie organizują kogoś do przeszkolenia swojej załogi, ale coraz popularniejszy jest outsourcing bhp.
Na zakończenie niniejszych rozważań dodajmy jeszcze, że gros osób prywatnych odbywa różne szkolenia, bo to bardzo szybki i wygodny sposób na uzyskanie jakiś dodatkowych kwalifikacji i tym samym poprawienie swojej pozycji na coraz bardziej wymagającym rynku pracy.


W tym celu zobowiązani są oni

Do jednego z wielu obowiązków pracodawców zaliczyć można zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W tym celu zobowiązani są oni do prowadzenia lub organizowania szkoleń BHP. Szkolenia BHP są obowiązkowe dla nowozatrudnionych pracowników, a także powinny być przeprowadzane w ramach przypomnienia dla osób z dłuższym stażem pracy. Podczas szkolenia BHP pracownicy dowiadują się jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują na konkretnym stanowisku (instruktaż stanowiskowy), a także w całej firmie (instruktaż ogólny). Ze względu na fakt, że nie w każdej firmie zatrudniony jest pracownik służb BHP, pracodawcy często decydują się na tak zwany outsourcing BHP. Polega on na współpracy z firmą zewnętrzną, która zajmuje się obsługą danej firmy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Należy do niej, między innymi, prowadzenie szkoleń, doradztwo, tworzenie instrukcji, procedur i regulaminów pracy czy analiza aktualnego stanu bezpieczeństwa i ewentualne proponowanie modernizacji i modyfikacji.


Wielu pracodawców decyduje się aktualnie na

Wielu pracodawców decyduje się aktualnie na outsourcing BHP zamiast zatrudnienia pracownika służb BHP w swojej firmie. W większości przypadków rozwiązanie to jest wybierane ze względu na chęć obniżenia kosztów - wynajęcie zewnętrznej firmy jest zdecydowanie tańsze niż stworzenie nowego stanowiska pracy w pełnym wymiarze godzin. Dodatkowo, pracodawca odsuwa od siebie w ten sposób po części obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i powierza to zadanie innemu przedsiębiorstwu.
Usługę outsourcingu BHP reguluje umowa podpisana między obiema firmami i może być zarówno jednorazowa (np. obejmująca tylko szkolenia BHP), jak i długoterminowa. Do najczęstszych zadań firmy zewnętrznej należą zazwyczaj wspomniane wyżej szkolenia BHP, analiza i ocena ryzyka zawodowego, kontrole stanowisk pracy, doradztwo w zakresie ewentualnych modernizacji, zgłaszanie firmy w PIP oraz PIS, ustalanie oraz analiza przyczyn wypadków na terenie firmy oraz tworzenie protokołów i reprezentowanie przedsiębiorstwa w postępowaniu powypadkowym.


Przebieg kursu BHP

Przeprowadzaniem szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zajmuje się odpowiednia firma, która zatrudnia wyszkolonych i wykwalifikowanych specjalistów od spraw BHP. Istnieją różne rodzaje szkoleń BHP, które są dobierane w zależności od rodzaju wykonywanej pracy. Przebieg standardowego szkolenia BHP polega na uczęszczanie na określona ilość spotkań seminaryjnych z prowadzącym oraz na samokształceniu uczestników. Poszczególne rodzaje szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy posiadają różną ilość godzin, ponieważ wiele zależy od ilości przedstawianego materiału. Każde szkolenie BHP kończy się odpowiednim egzaminem, który sprawdza stopień przyswojenia informacji przez uczestników. Zdanie końcowego egzaminu jest warunkiem zaliczenia kursu, a tym samym posiadania ważnego szkolenia BHP. Szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy mogą być także przeprowadzane w formie online, która od tradycyjnej różni się brakiem spotkań seminaryjnych, za to lekcje w postaci prezentacji znajdują się na odpowiedniej platformie internetowej.